Se stářím přichází zhoršení zdravotního stavu. Je jenom pár šťastlivců, kteří se cítí třeba v osmdesáti stejně fit, jako před dvaceti lety. Jinak je ale stáří typické tím, že přichází zhoršení našich pohybových schopností, motoriky a také nám to bohužel nemyslí už tak dobře jako předtím. Zhoršení ještě přijde, pokud takovému člověku zemře jeho partner a zůstane ve své domácnosti sám, odkázaný jen na sebe. Někteří členové rodiny to řeší tak, že si vezmou seniora k sobě. Ale mnoho seniorů nechce nebo taková možnost není možná. Domov pro seniory by měl být až to poslední řešení. Mnoho seniorů přesun do takového zařízení nese velmi těžko a postupně zde chřadnou. Připadají si nepotřební a jako zátěž pro své okolí. Vytrácí se jim radost ze života a může dojít i ke zhoršení jejich zdravotního stavu.

senioři

Proto bychom se měli snažit umožnit seniorům, aby strávili co nejdelší čas v domě, na který jsou zvyklí. Dokud nepotřebují neustálý dohled, snažme se jim umožnit, aby byli co nejvíce soběstační. Je to dobré pro jejich psychický stav. Pomoci jim můžete třeba tlačítkem pro seniory. Pokud bude senior v nesnázích, například upadne nebo mu nebude dobře, zmáčkne tlačítko, a to dá vědět tomu, kdo vlastní pager, na které je napojené. Budete tak hned vědět, že je váš blízký v nebezpečí. Nezbytná je také úprava domu, kde bydlí, jak jejich věk postupuje.

staří lidé

Pokud je to potřeba, nainstalujte do domu madla. Díky nim se budou senioři snadněji pohybovat. Odstraňte také z podlah veškeré koberce. Ty mohou zvyšovat riziko pádu. Nechte podlahy pokryté jen linem nebo jiným hladkým povrchem. Snažte se také předejít riziku požáru. Požár může vzniknout i z takové maličkosti jako je nevypojená zásuvka nebo nechaný hrnec na plotně. Nainstalujte svým blízkým do domu požární hlásič, který upozorní na nebezpečí požáru. A hlavně, pravidelně své blízké navštěvujte. Pokud nemůžete, alespoň jim každý den telefonujte, abyste věděli, že jsou v pořádku.