Průjem měl alespoň jednou za život nejspíš každý z nás. Může být způsobený nejrůznějšími faktory, od virových infekcí až po nesnášenlivost některých potravin. Většinou se jedná o akutní onemocnění, které po pár dnech přejde, ale v některých případech může signalizovat závažnější onemocnění, kdy jsou průjmy jen jedním z příznaků. Pokud u vás toto onemocnění tedy trvá více než několik dní, měli byste navštívit lékaře. V prvních dnech si ale můžete zkusit pomoci sami. Jak na to?

voda

Zkuste odhalit příčinu

Prvním krokem při průjmu je, že se pokusíte odhalit jeho příčinu. Někdy to může být jednoduché – pokud třeba sníte něco, u čeho víte, že to nedělá dobře vašemu trávení, nebo když jste byli v kontaktu s někým, kdo trpí stejnými příznaky, jako vy. Někdy je ale nutné hlubší zkoumání problému, aby se vyloučily další nemoci nebo potravinové alergie. S tím vám pomůže váš lékař.

Doplnění tekutin

Jedním z největších rizik při průjmu je, že se vaše tělo dehydratuje, jelikož ztrácí hodně vody. Důležité je obnovit nejen tekutiny, ale také elektrolyty, které při průjmu taktéž ztrácíte. Nejlepší volbou pro tyto případy je voda, nejlépe minerální. Poté orální rehydratační roztoky, které obsahují sůl a cukr a pomáhají rychlé absorpci tekutin. Vhodná je také kokosová voda, čaje či čiré polévky.

čaj

Bylinky

Pokud se chcete vydat přírodní cestou, mohou vám pomoci bylinky. Třeba čaj na průjem, který je směsí bylin pomáhajících při průjmovém onemocnění. A jaké bylinky vám mohou pomoci? Zejména heřmánek, lípa, zázvor nebo kopřivy.

Dieta

Dietní úprava jídelníčku může v případě příjmu velmi pomoci. Doporučujeme v první dny dodržovat dietu, která bude zahrnovat pouze několik potravin. Ideální jsou banány, bílá rýže, jablka nebo jablečné pyré a bílé pečivo, jako toustový chléb nebo rohlíky. Důležité je, abyste se vyhnuli mastným jídlům, kořeněným jídlům a mléčným výrobkům.