O tom, že se řidiči často nechovají přesně podle pravidel silničního provozu, není pochyb. Mluví se o tom koneckonců poměrně často. Jen málokdy se však zabýváme nešvary, které dělají spolujezdci, zvláště ti na předním sedadle. Ty však mohou být stejně nebezpečné.

 

Mezi ty nejhorší, které můžeme udělat, je dávání nohou na palubní desku, především pak za jízdy, a to hned z několika důvodů, přičemž tím zdaleka největším je bezpečnost samotného spolujezdce. I když totiž máme zapnutý pás a dobře fungující airbagy, ty v tomto případě způsobí větší škody, než by se nám mohlo zdát.

 

běžná situace na silnici

 

V případě nárazu nám totiž zejména airbag nohy doslova přerazí. Nezřídka se stalo, že byly nárazem doslova utrženy. Přitom, pokud by onen člověk seděl podle pravidel, nic by se mu nestalo. Takto to povede nejen k traumatickému zranění, ale v závislosti na síle nárazu někdy i ke smrti. A zbytečná ztráta života nikdy není něco, co bychom měli brát na lehkou váhu.

 

Ovšem nejen spolujezdec se tak dostává do nebezpečí. To hrozí totiž i řidiči. Pokud například v prudké zatáčce nohy spolujezdci sklouznou, mohou snadno dopadnout na řidiče, což může mít velmi nepěkné následky. Stačí jen, aby kvůli tomu vychýlil volant a neštěstí je na světě.

 

auto s vyfouknutým airbagem

 

Zapomínat bychom neměli ani na fakt, že tímto způsobem vlastně učíme tomuto chování i další, zvláště pokud máme děti. Ty to totiž budou považovat za normální a je pravděpodobné, že to v dospělosti budou dělat také, čímž se také dostanou do nebezpečí. Není to tedy nic, co bychom měli jen tak veřejně předvádět.

 

Zkrátka a prostě se jedná o hloupý nápad, který bychom neměli praktikovat. Koneckonců to není ani příliš pohodlné, takže není důvod k tomu, abychom si takto nohy dávali. Jistě, chceme vypadat dobře, ovšem v tomto případě nás to spíše dovádí do nebezpečí, kterému se jinak lze velmi lehce vyhnout.